chrám sv. Bartoloměje dnes: zavřeno
interiéry historických objektů dnes: zavřeno
zahrady na parkáně dnes: 9–17h
CZ

Jean-Gaspard Deburau

/ 31. července 1796 Kolín — 17. června 1846 Paříž /
Jean-Gaspard Deburau

Jak se herec a mim narozený jako Jan Kašpar Dvořák stal miláčkem Paříže  

Přiléhavá černá čapka, nabílená tvář, jednoduchý bílý oděv bez límce – to vše zvýrazní výrazy v obličeji a gesta. Pierot byl tradiční postavou francouzského lidového divadla: otloukánek, smolař, důvěřivec a odmítnutý ctitel, který je všem divákům k smíchu. Ale Jean-Gaspard Debureau, mim (herec pantomimy – divadla beze slov), dodal postavě Pierota takové kouzlo, že se na něj chodila dívat celá Paříž.

Proč o něm mluvíme? Narodil se roku 1796 v Kolíně jako Jan Kašpar Dvořák. Byl synem francouzského vojáka a kolínské měšťanky. Rodina však Kolín brzy opustila a vydala se na cestu do Francie. Ve svých 20 letech, už jako Jean-Gaspard Debureau, vystupuje v pařížském Théâtre des Funambules (česky Divadle provazochodců). Během několika let se stává miláčkem celé Paříže.

Postavu Pierota hrál Debureau poprvé roku 1825, to už byl slavný. A přesto to byla právě tato role, díky níž se o něm psalo v pařížských novinách jako o nejlepším herci všech dob. Nebál se experimentovat a běžnou divadelní postavičku proměnil v živého člověka, který cítí a vnímá. Zašel dokonce tak daleko, že na jevišti zahrál Pierotovu smrt – to u komické postavy nikdo nečekal. Dodnes je nazýván „otcem moderní pantomimy”.